• رضا ابدالي
  • تعداد بازدید: 15

فیلم باید از علمیت لازم برخوردار باشد / فیلم به نوعی یک رسول است و با هدایت مردم سروکار دارد

محمد سلیمی در نشست تخصصی با موضوع مبانی پژوهش فیلم مستند مطرح کرد:

Eshragh

محمد سلیمی پژوهشگر در حوزه فیلمنامه نویسی در نشست تخصصی مبانی پژوهش فیلم مستند، چهارمین جشنواره فیلم دینی اشراق بیان داشت: برای پژوهش در حوزه فیلمنامه نویسی باید به سه بخش چیستی ، چرایی و چگونگی دقت کرد. و باید دید که پژوهش برای فیلم چه ارزش افزوده ای به فیلم ما اضافه می کند.

وی پیدا کردن ایده نهفته در فیلم را مسئله مهمی دانست و گفت: ما باید مسئله ای که در ایده فیلم نهفته است را در پژوهش پیدا کنیم در واقع ما باید با پژوهش ارزش های نهفته در فیلم را شناسایی کنیم.

سلیمی افزود: راه های مختلفی برای پژوهش در فیلم وجود دارد از جمله از طریق روش های عقلی که می توانیم از طریق آن مسئله را پیدا و آن را بیان کنیم .

این پژوهشگر حوزه فیلمنامه نویسی کار هنرمند را بررسی علل و عوامل دانست و گفت: کار هنرمند این است که علل ، عوامل و انگیزه ها را برای روایت کردن، بررسی کند و حقیقت را پیدا کند در واقع ما پژوهش می کنیم برای اینکه بتوانیم حقیقت را بیان کنیم.

وی از فیلم به عنوان یک رسول نام برد و ابراز داشت: کسی که کار فیلم می کند باید بداند که فیلم به نوعی یک رسول است و با هدایت مردم سروکار دارد و وقتی کسی چنین موقعیت حساسی دارد باید برای آن فیلم پژوهش داشته باشد و بر اساس آن  حرکت کند.

سلیمی در رابطه با اینکه در جامعه تلقی درستی از پژوهش وجود ندارد خاطر نشان کرد: تلقی درستی از پژوهش های علمی در جامعه وجود ندارد و هیجان برای ساخت کار، اغلب فیلمسازان جوان را از مرحله پر اهمیت پژوهش باز می دارد. فیلم و فیلمنامه آثاری هستند که بر اذهان تاثیر می گزارند پس لازم است از علمیت لازم برخوردار باشد تا حجیت پیدا کند.

وی در پایان در رابطه با سینمای فاخر بیان داشت: سینمای فاخر یعنی سینمایی که به آن افتخار کنیم . سینمای فاخر سینمایی است که به میزان متناسبی از احساس ، زیبایی شناسی و المان های هنری در کنار عقلانیت و علمیت کار برخوردار باشد.لینک کوتاه :

https://film.eshragh.ir/p=13398

شناسه خبر: 638


اخبار مرتبط


آخرین اخبار

مطالب پیشنهادی