• مهدی حاجیان
  • تعداد بازدید: 3

توجه علما به سینما سبب بالندگی سینمای دینی می‌شود

Eshragh

معاون فرهنگی بنیاد سینمایی فارابی گفت: بسیاری از علماء در حوزه‌های علمیه به اقتضائات روز در مقوله سینما آگاهی دارند که همین توجه سبب ارتقا و بالندگی سینمای دینی می‌شود.

مجید رضابالا در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در قم، با بیان اینکه کار اصلی طلاب تحصیل علوم دینی است، اظهار داشت: تصور من از حضور طلاب در سینما  انجام کار فوق برنامه است.

داور جشنواره فیلم اشراق افزود: بسیاری از متخصصان حوزه‌های مختلف علم برای نشر یافته‌های خود از فیلم مستند استفاده می‌کنند در حقیقت آن افراد قصد ورود به سینمای حرفه‌ای ندارند و از سینما برای نشر نتایج و کشف‌های علمی خود بهر می‌برند.

معاون فرهنگی بنیاد سینمایی فارابی با اشاره به اینکه سینما مثل هر حرفه‌ای اقتضائات خاص خود را دارد و نیازمند تحصیل و ممارست جدی است، تاکید کرد: چه بسا کسانی که در عرصه تحصیل علوم دینی فعال‌اند اما وقت و فرصت کافی برای ورود حرفه‌ای به سینما نداشته باشند.

وی تصریح کرد: کسی که می‌خواهد فیلم تاریخی بسازد از تاریخ‌دان استفاده می‌کند و به معنای آن نیست که کارگردانی یک اثر تاریخی را مورخان بر عهده بگیرند بنابراین در زمینه ساخت فیلم‌های دینی نیز باید برای مشاوره از کار‌شناسان علوم دینی استفاده کرد.

رضا بالا خاطرنشان کرد: یکی از پایه‌های اصلی فرهنگ دینی حوزه‌های علمیه هستند اما حوزه‌های دیگر نیز وجود دارد که نیاز به حضور کار‌شناسان دینی در آن‌ها نیست.

داور جشنواره فیلم اشراق گفت: ساده انگاشتن و سهل‌الوصول دانستن سینما باید از ذهن مردم پاک شود چراکه سینما مثل هنرهای دیگر از جمله موسیقی و معماری است و اگر کسی بخواهد در آن متخصص شود، باید ده‌ها سال کار و تجربه کسب کند.

معاون فرهنگی بنیاد سینمایی فارابی با اشاره به اینکه طلاب در درجه اول باید بینندگان و ناقدان حرفه‌ای سینما باشند، عنوان کرد: مبلغان عرصه دین می‌توانند با تشخیص فیلم خوب و بد، مردم را به تماشا و یا عدم تماشای آثار هنری دعوت و توصیه کنند و از این راه به فیلم ساز‌ها کمک کنند تا هنرِ سالم بالنده شود.

وی درباره تحقق سینمای دینی خاطرنشان کرد: بیش از 30‌سال است که در فضای هنری کشور در رابطه با سینمای دینی نظرهای مختلفی ارائه می‌شود و اگر انتظار از سینمای دینی مانند پزشکی دینی و معماری دینی با ملاحظه اقتضائات جهان مدرن همراه باشد، خوب است اما اگر محدود به سنت‌های گذشته شود مقبول و مطلوب نیست.

رضا بالا با بیان اینکه سینمای دینی باید براساس نیازهای دنیای مدرن شکل بگیرد، تصریح کرد: سینما با حفظ روح و مناسک دین قابلیت دینی شدن و پرورش دین دار را دارد چنانکه بسیاری از علماء در حوزه‌های علمیه به اقتضائات روز در مقوله سینما آگاهی دارند که همین توجه سبب ارتقا و بالندگی سینمای دینی می‌شود.لینک کوتاه :

http://film.eshragh.ir/p=12558

شناسه خبر: 598


اخبار مرتبط


آخرین اخبار

مطالب پیشنهادی